Який борг краще гасити в першу чергу?

1 балл2 балла3 балла4 балла5 баллов (Пока оценок нет)
Зміст статті

groshi3

Якщо у вас багато боргів, буває важко визначити, який з них варто виплачувати в першу чергу. Правильно розставити пріоритети дуже важливо — інакше ви можете втратити майна або постати перед судом. З розумом підійшовши до процесу погашення, можна заощадити деяку суму і розплатитися з усіма кредиторами швидше.

Чому важливо визначити пріоритет кожного боргу?

У разі прострочення виплат різні борги тягнуть за собою наслідки різного ступеня серйозності. Тому, якщо вам важко вносити платежі за всіма кредитами вчасно, необхідно переглянути свої заборгованості і умовно розділити їх на три категорії:

 • критично важливі борги;
 • пріоритетні борги;
 • борги низького пріоритету.

Якщо у вас критична заборгованість
Якщо ви не в змозі зробити виплати по кредитах і у вас критична боргова ситуація — наприклад, кредитор подав судовий позов проти вас, вас виселяють з квартири через заборгованість за іпотечним кредитом або з-за невнесення орендної плати — вам необхідно терміново звернутися до незалежного фінансового консультанта з питань заборгованостей. Пошукайте безкоштовні варіанти отримання консультації і обов’язково повідомте кредитору про те, що шукаєте вирішення проблеми.

Пріоритетні борги
Борги, які слід сплачувати в першу чергу, називають высокоприоритетными. Це не обов’язково найбільші заборгованості або кредити з найвищою процентною ставкою. Але якщо їх не погашати, результатом може стати:

Втрата житла — через заборгованість по іпотеці або орендної плати;
Банкрутство — якщо не сплачувати податки;
Відключення опалення або електрики — якщо не оплачувати відповідні рахунки;
Отримання повістки в суд.

Які пріоритетні борги необхідно погашати в першу чергу?
Якщо ви не в змозі оплатити всі рахунки і зробити платежі за всіма кредитами відразу, в першу чергу варто розібратися з такими заборгованостями:

 • Платежі за іпотечним кредитом, орендна плата та будь-які кредити під заставу вашого будинку або квартири;
 • Прибутковий дохід, соціальне страхування та ПДВ;
 • Комунальний податок;
 • Рахунки за газ і електрику;
 • Аліменти на дітей;
 • Платежі за договорами про продаж з розстрочкою (якщо придбана річ дійсно потрібна);
 • Судові штрафи.
 • Кредити в великих структурах, наприклад Банк Михайловський

Рахунки за воду і каналізацію

Сплату поточних рахунків за воду і каналізацію необхідно закладати в бюджет як важливі побутові витрати. Заборгованість з оплати рахунків за воду і каналізацію слід розглядати як борги низького пріоритету. Однак, якщо ви не розрахуєтеся хоча б за поточними рахунками, сума вашої заборгованості продовжить зростати, оскільки водопостачання і каналізація — безстрокові послуги, за які регулярно нараховується оплата.

Якщо не справляєтеся з высокоприоритетными боргами, зверніться до консультанта
Не варто намагатися погасити всі пріоритетні заборгованості відразу — в особливості, якщо паралельно з цим ви маєте критичну заборгованість, за якою є загроза втратити будинок або постати перед судом.

Необхідно діяти швидко: зв’яжіться з однією з численних організацій, що надають безкоштовні конфіденційні і незалежні консультації. Вам допоможуть знайти рішення, яке відповідає вашим потребам та бюджету.

Борги низького пріоритету

До низькопріоритетним боргами відносяться:

 • Банківські і фірмові кредитні картки, заборгованості по кредитах «до получки»;
 • Внутрішньомагазинні кредити;
 • Овердрафти (негативний баланс банківських рахунків);
 • Банківські кредити;
 • Гроші взяті срочно на карту
 • Кредити на поточні потреби;
 • Гроші, позичені у друзів або родичів.

Перша мета серед низкоприоритетных боргів — «найдорожчий» кредит
Якщо ви в змозі вносити більше мінімального платежу за низькопріоритетним боргами, дотримуйтеся одного простого правила щодо того, яку заборгованість погашати в першу чергу.

Ваша першочергова мета — кредит з найвищою процентною ставкою. Знайти інформацію про нараховуються відсотки можна в кредитному договорі або у щомісячної банківській виписці.

Виплачуйте стільки, скільки дозволяє ваш бюджет, але в той же час не порушуйте умови інших кредитних зобов’язань. Не забудьте перевірити, чи не спричинить перевищення суми мінімального платежу якісь штрафи.

Скористайтеся онлайн-калькулятором заборгованостей, щоб швидко підрахувати, скільки можна заощадити на відсотках і як швидко вдасться погасити заборгованість по кредитній карті, якщо вносити більше мінімального платежу.

Як тільки найдорожчий кредит погашений, переходите до погашення самою дорогого, що залишилися.

Не знаєте, з чого почати?
Якщо вам потрібна допомога щодо складання графіка погашення низкоприоритетных боргів, зверніться в організацію, яка надає безкоштовні юридичні консультації за кредитами та іншими заборгованостями.