Вже 100% річних. Стануть споживчі кредити ще дорожче?

1 балл2 балла3 балла4 балла5 баллов (Пока оценок нет)
Зміст статті

Затяжна криза в країні дає про себе знати. Українці все частіше звертаються до кредитним організаціям за невеликими короткостроковими позиками. groshi-v-borg.com.ua розбирався, на яких умовах банки і мікро-фінансові компанії кредитували людей під Новий рік і які зміни на цьому ринку очікуються в 2017 р. Гроші в борг вибрав найцікавіше.
Банки: ціни різні, суми — скорочуються

Нехай і в дуже обмежених обсягах, але банки продовжують кредитувати громадян. Але дають лише короткі позики. Майже всі програми з термінами фінансування понад 1-3 роки (залежно від фінустанови) призупинено.

Хороша новина в тому, що позики дешевшають. Як розповіли аналітики, на 11 січня 2017 року середня ефективна ставка по кредитах готівкою в українських банках становила 79,39% річних. За рік вона знизилася на 1%.

У 2016-му найдешевші роздрібні кредити подешевшали відразу на 4% (до 22,6% річних). Найдорожчі, навпаки, істотно подорожчали — на 30% (до 182,7% річних).

Така різниця між мінімальною і максимальною ефективною ставками виникла із-за різних умов кредитування у різних банках. Наприклад, мінімальна ефективна ставка — це ставка за держпрограмою кредитування з енергозбереження «Тепле житло». Порівняно недорого можна взяти кредит і при наявності поручителя.

Грошей позичати стали менше. Максимальна сума кредиту за минулий рік скоротилася з 250 тис. грн. до 200 тис. грн.

При простроченні виплат банк стягує неустойку у розмірі 0,1% суми прострочення (в день), але не більше 10% від суми кредиту.

Для отримання кредиту від 50 тис. грн банк зажадає у людини довідку про доходи, а також застави або поручителя. Базові умови найближчим часом не зміняться. Тільки ставки можуть трохи зменшитися завдяки зниженню прибутковості депозитів.
Небанківські кредитори: мало і дуже дорого

Небанківські фінустанови також видають позичальникам готівка без застави. Їх головні клієнти — працюючі громадяни з невеликими доходами. Проте останнім часом в чергу за кредитами також стають студенти і пенсіонери.

Середній розмір позики становить 3 тис. грн. Але багатьом позичальникам досить і цього. Директор компанії «Бистрозайм» Ольга Ферміна розповіла, що під Новий рік сума більшості кредитів варіювалася в діапазоні від 1 до 2 тис. грн.

Споживчі переваги в цілому виглядали наступним чином:

30% позичальників запитували 300-1000 грн;
50% — 1000-2000 грн;
15% — 2000-3000 грн;
5% — понад 10000 грн.

У фінансових компаній ставка за кредитами не змінювалася і становить від 1% до 2% в день в залежності від категорії позичальника: пенсіонер, студент або працює позичальник. У перерахунку на річні виходить чимало — від 365% до 730% річних.

Терміни кредитування нетривалі — від 16 до 30 днів, однак їх дозволяють багаторазово продовжувати, якщо позичальник платить регулярно. Стали з’являтися і перші більш довгі кредити — до 12 тижнів.

Небанківські кредитори взяли на озброєння банківські спецпропозиції по пільговим нарахуванням відсотків і ввели так звані грейс-періоди. Людям дозволяють не платити за перші 3-5 днів кредиту. Так намагаються привернути до себе клієнтів.

При цьому позичальників продовжують нещадно штрафувати. Санкції можуть бути найрізноманітніші, тому варто дуже уважно читати умови договору. Наприклад, крім 1-5% штрафний добової ставки, можуть приплюсувати ще пеню до 6% від тіла кредиту. Або одноразово зняти 12% штрафу плюс 3% за кожен день прострочення.