Урок 9. Кредит пенсіонеру

Пенсіонери в силу свого віку і стану здоров’я – це така категорія людей, яку банки кредитують неохоче. Найчастіше, кредит надається пенсіонерам у віці максимум до 65-70 років і терміном на три роки. При цьому займ оформляється на спеціальних умовах, як правило, зі зниженою процентною ставкою (в середньому 17-20% річних). Але й сума кредиту пенсіонеру також не буде занадто вже великий – найчастіше, вона складе 3-5 мінімальних розмірів пенсії. До речі, майте на увазі, що при кредитуванні банки не вважають пенсію доходом, вона визнається соціальною допомогою!

Для оформлення позики пенсіонер повинен буде надати банку паспорт та пенсійне посвідчення – це основні документи, які кредитори вимагають в обов’язковому порядку. Купувати страховку пенсіонеру потрібно не у всіх банках, а ось автомобіль у заставу, можливо, доведеться і надати.

Якщо пенсіонер працює, то йому буде значно легше отримати кредит. Більше того, така категорія громадян цілком реально зможе скористатися автокредитом або іпотекою. Правда, в цьому випадку банки попросять вас надати їм довідки про розмір пенсії та з місця роботи. Іноді кредитори вимагають платоспроможного поручителя – ним може стати чоловік / дружина (якщо він / вона молодша вас), діти, онуки і т.д. При рішенні про видачу кредиту банки враховують не тільки доходи пенсіонера за основним місцем роботи, але і доходи чоловіка або дружини позичальника.

До речі, цікава новина! Банки зараз працює над запуском програми кредитування пенсіонерів під заставу наявного у них житла, званої «зворотна іпотека». Тобто в цьому випадку для кожного, хто звернувся в банк літньої людини встановлюється певна сума кредиту, яка виплачується не цілком, а частинами як щомісячна додаткова пенсія. Погашення позики відбувається тільки після смерті позичальника, коли закладена нерухомість продається, і банк забирає належне йому, а решту віддає спадкоємцям.

У кредитора в цьому випадку виникають такі ризики:

– Борг пенсіонера може перевищити заставну вартість житла.

– Збереження нерухомості може опинитися під загрозою у разі несплати пенсіонером комунальних послуг або відсутності в ній підтримуючого ремонту.

Позичальник-пенсіонер ризикує наступним:

– Мале уявлення пенсіонера про «підводні камені» іпотечної угоди внаслідок своєї фінансової та правової неписьменності.

– Погіршення здоров’я пенсіонера.

– Недоотримання щомісячних виплат від банку.

– Обмежені можливості використання іпотечних виплат.

– Розтрата іпотечних виплат родичами позичальника, а не самим пенсіонером.

На думку експертів, зворотна іпотека буде актуальною і затребуваною для літніх росіян. Поки цю програму апробують на тих пенсіонерів, у яких немає родичів.

admin