Сім’я і гроші

1 балл2 балла3 балла4 балла5 баллов (2 оценок, среднее: 5,00 из 5)
Зміст статті

Вирішив написати ще одну статтю на актуальну тему “Сім’я і гроші” . Останнім часом я спостерігаю дуже багато дискусій в соціальних мережах з цього приводу, в деяких з них навіть не втримався і взяв участь, і в результаті бачу, що люди в більшості своїй абсолютно нічого не знають і не розуміють, як повинен формуватися і витрачатися сімейний бюджет .

Підсумок багатьох сімей сумний: постійні сварки через гроші, які в результаті призводять або до розлучення, або до постійного невдоволення сімейним життям, а точніше – її побутової складової.

Питання дуже серйозне, і я настійно раджу до нього придивитися і прислухатися, навіть якщо конкретно вас він поки не торкнувся. Ось я вивчив статистику розлучень (яких в Росії і Україні вже більше половини від кількості зареєстрованих шлюбів), і побачив, що однією з основних причин розлучені подружжя вказують матеріальну незадоволеність один-іншому (чоловік мало заробляє, дружина багато витрачає або навпаки). А деякі інші причини теж на 100% або близько до того пов’язані з грошовою проблемою, тільки вона не згадується явно (наприклад, немає власного житла, неможливо жити з батьками, різний соціальний статус подружжя, боротьба за домінування в сім’ї і т.д.) . Звідси можна зробити висновок, що сім’я і гроші пов’язані дуже тісно: близько половини розлучень, а то і більше, повністю або частково відбуваються саме через гроші.

Але навіть якщо до розлучення і не доходить, подружжя, не задоволені фінансами і ставленням до них один-одного, приречені на довгу і нещасливе життя. Всім відомий вислів “романтика розбився об побут”, мені здається, багато в чому саме про це. І я думаю, що це зовсім не те, до чого прагнули люди, які створили сім’ю, навіть якщо вони намагаються всіма силами її зберегти.

Я вже не раз порушував тему “сім’я і гроші” в інших статтях, дам посилання на деякі з них, рекомендую теж ознайомитися:

 • Де срочно взяти гроші;
 • Чоловік, жінка, гроші;
 • Гроші онлайн

  У цій статті я хочу показати вам головну проблему, яка, на мій погляд, призводить до фінансових розбіжностей в сім’ї, ну і, звичайно ж, запропонувати дієвий варіант її вирішення. Це моє бачення ситуації, підтверджене, в тому числі, особистим досвідом і спостереженнями, а погоджуватися з ним чи ні – вже ваше повне право.Існує так званий “метод спрощення”, згідно з яким, щоб добре зрозуміти суть проблеми, потрібно максимально спростити її формулювання, систематизувати все, узагальнити і виразити максимально коротко і просто. Так ось, якщо застосувати цей метод до нашої теми “сім’я і гроші”, то вийде ось що.

  Будь-які фінансові розбіжності в сім’ї зводяться до наступного: один з подружжя незадоволений фінансовими діями іншого.
  Наприклад:

  • Ти мало заробляєш;
  • Ти багато витрачаєш;
  • Ти витрачаєш гроші на те натомість;
  • Ти витрачаєш, а я хочу накопичувати;
  • Ти накопичувати, а я хочу витрачати;
  • Ти береш кредити, а я не хочу їх брати, і т.д.

   Чому виникають ці розбіжності? Тому що в родині обидва члени сім’ї хочуть, щоб їхня думка була врахована при формуванні і витрачання сімейного бюджету. А членів сім’ї, дорослих, які приймають рішення, всього двоє, а це значить, умовно, кожен з них має 50% голосів у вирішенні питань. І нерідко виникає ситуація, коли за будь-якою фінансового питання підсумок сімейного голосування виглядає так: 50% – “за”, 50% – “проти”. Ось і як тут прийняти рішення?Напевно, хтось подумав: “ну, це ж сім’я, тому хтось обов’язково повинен поступитися”. Але це твердження, на мій погляд, дуже спірно, зараз поясню, чому. Справа в тому, що поступатися переважно буде тільки один з подружжя, чий характер виявиться більш поступливим. Але всі ці “поступки” будуть поступово накопичуватися і нагнітатися у нього всередині, приносячи психологічний дискомфорт, і в якийсь момент можуть “вистрілити” куди сильніше: “Та що ж це таке! Чому саме я завжди повинен поступатися ?! “. В результаті – скандал, причому, сильніший, ніж при розгляді одного поточного питання, накопичений місяцями.

   Як вирішити цю проблему інакше? Все просто: потрібно виключити прийняття рішень двома членами сім’ї: рішення повинен приймати один чоловік, і в ідеалі розпоряджатися грошима сім’ї повинен той, хто їх заробив. Тобто, потрібно вести окремий бюджет сім’ї.

   У статті Види сімейного бюджету я розглядав, чим відрізняються загальний, роздільний і змішаний бюджет. Коротко повторюся, що відрізняються вони розподілом в родині ролей здобувача і розпорядника коштів. Роздільний бюджет передбачає, що кожен з подружжя повністю розпоряджається тими грошима, які він заробив, на свій розсуд. Тому розбіжності в прийнятті фінансових рішень повністю виключаються: є одна людина, у якого 100% голосів.

   Роздільний тип сімейного бюджету в пострадянських країнах використовує меншість сімей, що показують навіть результати голосування в опитуванні на цьому сайті (на поточний момент вони такі: роздільний бюджет – 18% голосів, змішаний – 38%, спільний – 44%). А розбіжності в фінансових питаннях виникає у більшості сімей, я вважаю, що це те саме більшість, яка веде загальний бюджет або навіть змішаний. Ті види бюджету, де голоси діляться 50/50, і складно прийти до спільного рішення. Збіг?

   Противники роздільного бюджету (це, як правило, жінки) часто аргументують свою позицію приблизно так: “А якщо чоловік, який заробляє, не виділятиме мені гроші? Або навіть не мені, а допустимо, на дитину? Або як бути, коли я в декреті і нічого не заробляю? І т.д.”

   Що можна відповісти на це? Роздільний бюджет не означає, що кожен член сім’ї витрачає зароблене тільки на себе, нічого не виділяючи на сім’ю і дітей. В принципі, створюючи сім’ю, кожна людина вже має розуміти, що вона буде вимагати витрат, які доведеться оплачувати. Але він сам приймає рішення, в якому обсязі, коли і як він буде фінансувати ці витрати, і це принципова відмінність. Якщо коштів другої половини це якимось чином не влаштовує, то у нього завжди є можливість фінансувати загальсімейні і дитячі витрати самостійно, з власних заробітків, так, як він вважає за потрібне. Якщо ж у нього немає заробітків, або їх недостатньо, то і пред’являти претензії з цього приводу другому чоловікові якось неправильно.

   Щоб ця ситуація була зрозумілішою, давайте знову, як я люблю це робити, проведемо аналогію сім’ї і підприємства. Адже сім’я – це і є невеликий господарюючий суб’єкт, у якого є свої доходи, витрати, і повинна бути своя прибуток (доходи мінус витрати). За рахунок цього прибутку сім’я наживає своє багатство, закуповуючи необхідне майно, і створює нові джерела доходу, вкладаючи гроші для отримання прибутку.

   Тобто, в фінансовому плані двоє подружжя – це партнери по бізнесу, які створили своє невелике підприємство, вклавши або не вклавши в нього якісь початкові власні активи. Далі їм обом необхідно забезпечити прибуткову роботу цього підприємства, і постійне нарощування його активів.

   Ви можете уявити собі підприємство, в якому один з партнерів заробляє гроші, а другий ними розпоряджається? Можливо, такі випадки і є, але вони поодинокі. В цілому розпорядження фінансами підприємств відбувається пропорційно до частки вкладень в спільну справу кожним з партнерів. Візьмемо акціонерів в акціонерному товаристві: вони мають стільки голосів при прийнятті рішень, скільки у них акцій, і не більше. Не буває такого, що акціонер має, наприклад, всього 5% або 10% акцій, і при цьому розпоряджається всім капіталом і майном підприємства на свій розсуд – він має лише, відповідно, 5% або 10% голосів на загальних зборах акціонерів.

   Так ось, щоб ваше сімейне “підприємство” працювало прибутково і без збоїв, цю схему доцільно перенести і на нього – це буде справедливо і фінансово грамотно.
   Якщо розпоряджатися грошима в родині подружжя будуть пропорційно своєму внеску в наповнення сімейного бюджету – це буде справедливо, і виключить можливі суперечки з фінансових питань.
   Моя позиція напевно йде врозріз зі стереотипами і переконаннями багатьох про те, що в сім’ї “все повинно бути спільним”, і гроші – теж. Якщо такий підхід конкретно у вашому випадку працює, їм задоволені обоє, фінансове становище сім’ї поліпшується, і немає ніяких сварок з фінансових питань – чудово, я тільки радий. Але якщо розбіжності присутні, що часто породжує проблеми і сварки – значить, щось не так, значить, цей підхід неефективний, і потрібно його змінювати. Як міняти – я запропонував, а рішення, і відповідальність за це рішення в будь-якому випадку за вами.

   А як на вашу думку повинні співвідноситися сім’я і гроші? Буду радий почути ваші думки та зауваження в коментарях.

 • First Service

  На мою думку чоловік та дружина мають рівні права. Хто не дає чоловіку, або дружині заробляти добре? Щоб уникнути сварок, або скандалів з приводу грошей, не треба надіятись на когось. Краще це буде роздільний бюджет. Ні, то звісно потрібно подававти руку помочі коли це потрібно, але вважати що це суто чоловіча справа – нонсенс. А потім дивуватись, що чоловік нічого не робить як ходити на работу. Треба вміти заробляти гроші замостійно.

 • Kate

  А я вважаю, що несправедливо буде, якщо чоловік працюватиме, зароблятиме гроші та повністю ними розпоряджатиметься, в той час як дружина, яка витрачає практично весь свій час на домашні справи та спільних дітей не матиме ніякого права голосу у вирішенні фінансових питань. Її робота теж має ціну і не малу, як можна переконатись, поцікавившись вартістю послуг няні та домробітниці.

 • Оллена

  Дуже суперечливу тему підійняв автор статті! Ідея про те, що розпоряджатися
  грошима в родині подружжя мають пропорційно внеску до сімейного бюджету гарно
  звучить в теорії. Але на практиці це важко зробити. Ось, наприклад, захворіла
  дитина. В якій пропорції батьки купуватимуть ліки? Родина їде на відпочинок: в
  якій пропорції витрачатимуться гроші? Жінка приготувала обід: скільки чоловік повинен
  віддати грошей за продукти? Чоловік відвозить дружину на роботу на авто:
  скільки вона йому винна за бензин. І прикладів може бути безліч. Тому, моя
  думка така: бюджет сім’ї повинен буди спільним, а от витрати на власні
  забаганки нехай будуть пропорційними заробітку. Наприклад, якщо дружина
  заробляє 3000 грн, то вона не може витратити на помаду1000 грн, якщо чоловік
  заробляє 30000 грн, то він може купити собі приладдя для рибальства на 3000 и
  т.п. Але процент від власного доходу на свої забаганки повинні обговорюватися.