Сім’я і гроші

1 балл2 балла3 балла4 балла5 баллов (2 оценок, среднее: 5,00 из 5)
Зміст статті

    Вирішив написати ще одну статтю на актуальну тему “Сім’я і гроші” . Останнім часом я спостерігаю дуже багато дискусій в соціальних мережах з цього приводу, в деяких з них навіть не втримався і взяв участь, і в результаті бачу, що люди в більшості своїй абсолютно нічого не знають і не розуміють, як повинен формуватися і витрачатися сімейний бюджет .

    Підсумок багатьох сімей сумний: постійні сварки через гроші, які в результаті призводять або до розлучення, або до постійного невдоволення сімейним життям, а точніше – її побутової складової.

    Питання дуже серйозне, і я настійно раджу до нього придивитися і прислухатися, навіть якщо конкретно вас він поки не торкнувся. Ось я вивчив статистику розлучень (яких в Росії і Україні вже більше половини від кількості зареєстрованих шлюбів), і побачив, що однією з основних причин розлучені подружжя вказують матеріальну незадоволеність один-іншому (чоловік мало заробляє, дружина багато витрачає або навпаки). А деякі інші причини теж на 100% або близько до того пов’язані з грошовою проблемою, тільки вона не згадується явно (наприклад, немає власного житла, неможливо жити з батьками, різний соціальний статус подружжя, боротьба за домінування в сім’ї і т.д.) . Звідси можна зробити висновок, що сім’я і гроші пов’язані дуже тісно: близько половини розлучень, а то і більше, повністю або частково відбуваються саме через гроші.

    Але навіть якщо до розлучення і не доходить, подружжя, не задоволені фінансами і ставленням до них один-одного, приречені на довгу і нещасливе життя. Всім відомий вислів “романтика розбився об побут”, мені здається, багато в чому саме про це. І я думаю, що це зовсім не те, до чого прагнули люди, які створили сім’ю, навіть якщо вони намагаються всіма силами її зберегти.

    Я вже не раз порушував тему “сім’я і гроші” в інших статтях, дам посилання на деякі з них, рекомендую теж ознайомитися:

    • Де срочно взяти гроші;
    • Чоловік, жінка, гроші;
    • Гроші онлайн

      У цій статті я хочу показати вам головну проблему, яка, на мій погляд, призводить до фінансових розбіжностей в сім’ї, ну і, звичайно ж, запропонувати дієвий варіант її вирішення. Це моє бачення ситуації, підтверджене, в тому числі, особистим досвідом і спостереженнями, а погоджуватися з ним чи ні – вже ваше повне право.Існує так званий “метод спрощення”, згідно з яким, щоб добре зрозуміти суть проблеми, потрібно максимально спростити її формулювання, систематизувати все, узагальнити і виразити максимально коротко і просто. Так ось, якщо застосувати цей метод до нашої теми “сім’я і гроші”, то вийде ось що.

      Будь-які фінансові розбіжності в сім’ї зводяться до наступного: один з подружжя незадоволений фінансовими діями іншого.
      Наприклад:

      • Ти мало заробляєш;
      • Ти багато витрачаєш;
      • Ти витрачаєш гроші на те натомість;
      • Ти витрачаєш, а я хочу накопичувати;
      • Ти накопичувати, а я хочу витрачати;
      • Ти береш кредити, а я не хочу їх брати, і т.д.

        Чому виникають ці розбіжності? Тому що в родині обидва члени сім’ї хочуть, щоб їхня думка була врахована при формуванні і витрачання сімейного бюджету. А членів сім’ї, дорослих, які приймають рішення, всього двоє, а це значить, умовно, кожен з них має 50% голосів у вирішенні питань. І нерідко виникає ситуація, коли за будь-якою фінансового питання підсумок сімейного голосування виглядає так: 50% – “за”, 50% – “проти”. Ось і як тут прийняти рішення?Напевно, хтось подумав: “ну, це ж сім’я, тому хтось обов’язково повинен поступитися”. Але це твердження, на мій погляд, дуже спірно, зараз поясню, чому. Справа в тому, що поступатися переважно буде тільки один з подружжя, чий характер виявиться більш поступливим. Але всі ці “поступки” будуть поступово накопичуватися і нагнітатися у нього всередині, приносячи психологічний дискомфорт, і в якийсь момент можуть “вистрілити” куди сильніше: “Та що ж це таке! Чому саме я завжди повинен поступатися ?! “. В результаті – скандал, причому, сильніший, ніж при розгляді одного поточного питання, накопичений місяцями.

        Як вирішити цю проблему інакше? Все просто: потрібно виключити прийняття рішень двома членами сім’ї: рішення повинен приймати один чоловік, і в ідеалі розпоряджатися грошима сім’ї повинен той, хто їх заробив. Тобто, потрібно вести окремий бюджет сім’ї.

        У статті Види сімейного бюджету я розглядав, чим відрізняються загальний, роздільний і змішаний бюджет. Коротко повторюся, що відрізняються вони розподілом в родині ролей здобувача і розпорядника коштів. Роздільний бюджет передбачає, що кожен з подружжя повністю розпоряджається тими грошима, які він заробив, на свій розсуд. Тому розбіжності в прийнятті фінансових рішень повністю виключаються: є одна людина, у якого 100% голосів.

        Роздільний тип сімейного бюджету в пострадянських країнах використовує меншість сімей, що показують навіть результати голосування в опитуванні на цьому сайті (на поточний момент вони такі: роздільний бюджет – 18% голосів, змішаний – 38%, спільний – 44%). А розбіжності в фінансових питаннях виникає у більшості сімей, я вважаю, що це те саме більшість, яка веде загальний бюджет або навіть змішаний. Ті види бюджету, де голоси діляться 50/50, і складно прийти до спільного рішення. Збіг?

        Противники роздільного бюджету (це, як правило, жінки) часто аргументують свою позицію приблизно так: “А якщо чоловік, який заробляє, не виділятиме мені гроші? Або навіть не мені, а допустимо, на дитину? Або як бути, коли я в декреті і нічого не заробляю? І т.д.”

        Що можна відповісти на це? Роздільний бюджет не означає, що кожен член сім’ї витрачає зароблене тільки на себе, нічого не виділяючи на сім’ю і дітей. В принципі, створюючи сім’ю, кожна людина вже має розуміти, що вона буде вимагати витрат, які доведеться оплачувати. Але він сам приймає рішення, в якому обсязі, коли і як він буде фінансувати ці витрати, і це принципова відмінність. Якщо коштів другої половини це якимось чином не влаштовує, то у нього завжди є можливість фінансувати загальсімейні і дитячі витрати самостійно, з власних заробітків, так, як він вважає за потрібне. Якщо ж у нього немає заробітків, або їх недостатньо, то і пред’являти претензії з цього приводу другому чоловікові якось неправильно.

        Щоб ця ситуація була зрозумілішою, давайте знову, як я люблю це робити, проведемо аналогію сім’ї і підприємства. Адже сім’я – це і є невеликий господарюючий суб’єкт, у якого є свої доходи, витрати, і повинна бути своя прибуток (доходи мінус витрати). За рахунок цього прибутку сім’я наживає своє багатство, закуповуючи необхідне майно, і створює нові джерела доходу, вкладаючи гроші для отримання прибутку.

        Тобто, в фінансовому плані двоє подружжя – це партнери по бізнесу, які створили своє невелике підприємство, вклавши або не вклавши в нього якісь початкові власні активи. Далі їм обом необхідно забезпечити прибуткову роботу цього підприємства, і постійне нарощування його активів.

        Ви можете уявити собі підприємство, в якому один з партнерів заробляє гроші, а другий ними розпоряджається? Можливо, такі випадки і є, але вони поодинокі. В цілому розпорядження фінансами підприємств відбувається пропорційно до частки вкладень в спільну справу кожним з партнерів. Візьмемо акціонерів в акціонерному товаристві: вони мають стільки голосів при прийнятті рішень, скільки у них акцій, і не більше. Не буває такого, що акціонер має, наприклад, всього 5% або 10% акцій, і при цьому розпоряджається всім капіталом і майном підприємства на свій розсуд – він має лише, відповідно, 5% або 10% голосів на загальних зборах акціонерів.

        Так ось, щоб ваше сімейне “підприємство” працювало прибутково і без збоїв, цю схему доцільно перенести і на нього – це буде справедливо і фінансово грамотно.
        Якщо розпоряджатися грошима в родині подружжя будуть пропорційно своєму внеску в наповнення сімейного бюджету – це буде справедливо, і виключить можливі суперечки з фінансових питань.
        Моя позиція напевно йде врозріз зі стереотипами і переконаннями багатьох про те, що в сім’ї “все повинно бути спільним”, і гроші – теж. Якщо такий підхід конкретно у вашому випадку працює, їм задоволені обоє, фінансове становище сім’ї поліпшується, і немає ніяких сварок з фінансових питань – чудово, я тільки радий. Але якщо розбіжності присутні, що часто породжує проблеми і сварки – значить, щось не так, значить, цей підхід неефективний, і потрібно його змінювати. Як міняти – я запропонував, а рішення, і відповідальність за це рішення в будь-якому випадку за вами.

        А як на вашу думку повинні співвідноситися сім’я і гроші? Буду радий почути ваші думки та зауваження в коментарях.

    admin

    Експерт з видачі грошей у борг