Розписка про передачу (отримання) грошей: як скласти?

1 балл2 балла3 балла4 балла5 баллов (2 оценок, среднее: 5,00 из 5)
Зміст статті

Сьогодні я розповім вам, як скласти розписку про передачу (отримання) грошей, для чого і в яких випадках це потрібно.

Вже довгий час стаття Гроші в борг від приватного особи під розписку займає друге місце в Топі найбільш переглядаються і перше місце за кількістю коментарів на сайті, що говорить про те, наскільки затребувані подібні операції.

Однак, вони затребувані серед тих, хто шукає в цьому вирішення своїх фінансових проблем, а це в переважній більшості випадків абсолютно неправильний підхід. Також недалекоглядним буде давати гроші в борг під розписку випадковій людині, і навіть доброму знайомому, якщо мова йде про велику суму і позикодавець має комерційний інтерес (отримання відсотків від виданого позики).

При видачі грошей у борг під відсотки необхідно оформляти розписку, а договір позики, що буде юридично грамотно і набагато краще захистить інтереси як кредитора, так і позичальника.

Для чого потрібна розписка про передачу (отримання) грошей?

Однак, є ситуації, в яких договір позики оформляти недоцільно і неправильно: у цьому випадку обов’язково скласти розписку про передачу грошей. Розглянемо приклади таких ситуацій:

 • Ви передаєте гроші в якості передоплати за товари/послуги, які вам обіцяють в майбутньому;
 • Ви передаєте гроші в якості оплати за що-небудь, отримане вже зараз (наприклад, при оформленні купівлі-продажу автомобіля, нерухомості тощо). У цьому випадку, крім розписки, оформляється договір купівлі-продажу, розписка лише підтверджує факт передачі/отримання коштів;
 • Ви даєте в борг знайомому людині невелику суму грошей;
 • Ви надаєте іншій людині гроші на зберігання (наприклад, на час від’їзду).
Передавати комусь гроші на зворотній основі або з метою передоплати без будь-якого документального підтвердження категорично не варто! У цьому випадку ви можете просто втратити їх, і довести факт передачі буде дуже складно, а часто – взагалі нереально (особливо, якщо перед вами професійний шахрай).

В попередній статті я писав про те, як повернути гроші в борг по розписці і без розписки, так от, розписка дає набагато більш суттєві важелі тиску на людину, і повернути кошти при її наявності шансів набагато більше, ніж при її відсутності.

Отже, сподіваюся, я переконав вас, що розписка про передачу грошей просто необхідна. Тепер перейдемо до того, як її скласти.

Як написати розписку про передачу (отримання) грошей? (Зразок)

Для початку потрібно знати, що це взагалі таке.

Розписка про отримання грошей – це офіційний рукописний документ, що підтверджує факт передачі однією особою іншій людині певної суми грошей з певною метою на певних умовах, у т. ч. щодо повернення цієї суми.

Зверніть увагу: розписка про передачу грошей оформляється ручним написанням, пише її чоловік, який бере гроші, при цьому вона є офіційним документом (відповідні положення закріплені в Цивільному Кодексі). Чому від руки? Щоб не виникало сумнівів у тому, що її написав конкретна людина.

Також дуже бажано, щоб оформлення розписки та передача грошей відбувалася при свідках, які при необхідності завжди можуть це підтвердити. У особливо відповідальних випадках можна зробити відеозапис складання розписки та передачі грошей – це теж буде хорошим доказом у разі подальших судових розглядів.

Як оформити розписку про отримання грошей?

 1. Починаємо з заголовка документа. Пишемо посередині аркуша “РОЗПИСКА”.
 2. Вказуємо сторони операції, паспортні дані кожної сторони і факт отримання грошей. Я, ПІБ, паспорт, реєстрація, отримав від ПІБ, паспорт, реєстрація, грошові кошти…
 3. Вказуємо отриману суму цифрами і прописом. В сумі 10000,00 грн. (Десять тисяч рублів 00 копійок).
 4. Вказуємо мета отримання коштів. В якості передоплати за проведення комплексного ремонту квартири №10 за адресою р. Київ, вул. Бандери, д. 10 і на закупівлю будматеріалів для цих цілей. Або… В якості зворотного грошового позики.
 5. Вказуємо зобов’язання по поверненню суми (якщо це позика). Гарантую повернення одержаної суми.
 6. Вказуємо зобов’язання по оплаті (якщо це позика). А також оплату за отриману суму з розрахунку 1% в день до моменту повернення коштів.
 7. Вказуємо термін повернення. В термін до 20 березня 2017 року.
 8. Ставимо дату складання розписки, повне ПІБ та підпис.
 9. Вказуємо ПІБ і паспортні дані свідків (якщо вони є – вони вписують себе власноруч). Свідок: ПІБ, паспорт, реєстрація, підпис.

Звертаю увагу: видача грошей під відсотки здійснюється за договором позики, а не під розписку, тому вказівка в розписці про отримання грошей зобов’язань по оплаті за користування ними має формальний характер, і в разі судових розглядів може бути визнано незаконним!

Крім того, у багатьох країнах видача приватних позик на платній основі під розписку заборонена законодавчо. У цьому випадку у розписці вказують, що людина відразу отримав і зобов’язується повернути суму з урахуванням процентів за її використання, без поділу на суму позики та відсотки.

Щоб грамотно скласти розписку про передачу грошей – попередньо вивчіть норми Цивільного Кодексу своєї країни, відповідні тій операції, яку ви хочете оформити розпискою.

Тепер ви знаєте, як написати розписку про передачу (отримання) грошей, і для чого це необхідно.

 • Elene Musi

  Ця інформація стане мені в нагоді. Доводиться часто брати гроші в борг у знайомих чи родичів, бо хворіє тато. З правильно оформленою розпискою швидше погодяться. Корисна стаття.

 • Yuriy Pylypiv

  А чому у такій розписці, якщо вона вважається документом, що може мати вагу у суді, не використовують мокру печатку? Мені завжди здавалося, що такі розписки можна легко підробити… Чому шахраї цього не роблять? Чим доводять, що така-то людина дійсно позичала гроші в іншої, і дійсно підписалась під цією розпискою? Підписом? Так, на сьогоднішній день, його також можна легко підробити.

 • dmitriy

  Ситуації з необхідністю складання грамотних розписок, які потім зможуть бути використані у суді трапляється дуєже часто під час взаєморозрахунків між людьми, як приклад – у мене одного разу виникла ситуація з агенством з нерухомості, яке навмисно невірно розрахувало ватрість своїх послуг та із суми задатку з квартири, яку я продавав, не повернуло мені частину суми і я змусив надати мені розписку про повернення заборгованих грошей з погрозою звернутись до суду з цією розпискою у разі не повернення в строк мені грошей, тож гроші мені повернули.

 • Анатолій

  Вирішив почати самостійне життя. У спадок батьки залишили нам квартиру на двох з братом.Мені потрібно виплатити половину вартості. Звичайно, ми рідні, але життєві ситуації бувають різні. І документи, а особливо все, що пов”язане з грошима та нерумомістю, треба скадати вірно. У нотаріуса розписка 1,800грн., як мінімум. Буду складати самостійно. Прочитав статтю, тепер впевнений: розписку складемо правильно.

 • Анна Горькина

  А під час оформлення кредиту в банку також треба писати розписку? Я просто перший раз хочу взяти кредит і ще не знаю як вся ця процедура виглядає. І дякую автору статті за корисну інформацію. Цікаво деколи недільним вечором почитати те, що обов’язково колись стане у нагоді.

 • Ron James

  До речі приєднуюся до останнього коментара. Чи потрібна розписка для банку у випадку оформлення кредиту. Просто деякі друзі кажуть, що не потрібна, а деякі навпаки, я заплутався.

 • Алина Устиненко

  Росписка це насправді дуже необхідна частина при оформленні як кредиту так і іншої боргової позики. Це гарантія для людини. Я взагалі вважаю що перед тим як оформлювати такі речі треба багато раз подумати ,необхідно знати на що ти їдеш і які ризики береш на себе…

 • Аня Чуйкова

  Автор статі має рацію! В дійсності від розписки багато залежить, це гарантія або навіть страховка у суді. Треба заздалегідь про це думати..Дуже багато зараз не чесних кредиторів