Прогноз курсу гривні на 2016 рік

1 балл2 балла3 балла4 балла5 баллов (2 оценок, среднее: 4,50 из 5)
Зміст статті


    Вітаю всіх читачів і хочу запропонувати вашій увазі свій прогноз курсу гривні на 2016 рік. Яким буде курс гривні, скільки буде коштувати долар в 2016 році, які фактори можуть вплинути на це найбільший вплив і чому – про все це ви дізнаєтеся, ознайомившись із цією публікацією. Все, що я напишу далі – це не абсолютна істина, а моя суб’єктивна думка, яку я постараюся максимально аргументувати.

    Ви вправі з ним погодитися або не погодитися, я настійно рекомендую зіставити моя думка з власним і вже на підставі цього приймати якісь важливі фінансові рішення.

    Аналіз прогнозу курсу гривні на минулий рік.

    Отже, перед тим як дати свій прогноз курсу гривні на 2016 рік, приділю трохи часу аналізу: наскільки справдився мій минулорічний прогноз курсу гривні на 2015 рік. Пройдуся по основних моментах.

    • На кінець 2014 року спостерігається сильний розрив між міжбанківським і готівковим курсом валют, значить, незабаром настане різкий стрибок вже і офіційного курсу (збулося – пішов вже в лютому);
    • військовий конфлікт буде продовжуватися – гривня зміцнюватиметься не буде (збулося – зміцнення ми не спостерігали);
    • Макроекономічні показники 2015 року можуть виявитися краще, ніж в 2014, або сповільниться динаміка погіршення (не збулося – ВВП, інфляція, безробіття і т. д. показали ще більш негативну динаміку);
    • Успішне проведення економічних та антикорупційних реформ може сприяти зміцненню гривні (можна сказати, збулося: успішних реформ не було, і гривня не зміцнювалася);
    • У 2015 році девальвація гривні буде слабкіше, ніж в 2014 (збулося – вона дійсно істотно слабкіше).

    Динаміка курсу гривні в 2015 році.

    Щоб дати прогноз курсу гривні на 2016 рік, давайте розглянемо, як вона вела себе в 2015, і які чинники впливали на ці зміни. Перед вами динаміка курсу долара до гривні на міжбанківському валютному ринку за 2015 рік:

    Що ми бачимо? Весь січень міжбанківський курс гривні, як і курс НБУ, трималися приблизно на одному рівні, при цьому реальні курси вже були істотно вище. Раніше в Україні було оголошено перехід на плаваючий валютний курс, однак фактично курс гривні продовжував і продовжує зазнавати досить жорсткого регулювання, що, в принципі, в даній ситуації, швидше добре, ніж погано.

    На початку лютого курс гривні вирішили більше не стримувати (або не змогли стримати) і він почав стрімко падати. З 3 по 6 лютого він практично “вертикально” впав з 16,80 до 25,80, а далі, 24 лютого досяг абсолютного максимуму на рівні 33,50.

    Потім почалися дуже “гарячкові” ривки вгору-вниз, і до 11 березня Національному банку вдалося повернути курс долара до гривні на позначку 21,50. Це відбулося за рахунок різкого підвищення облікової ставки (з 19,5% до 30%) і запровадження низки жорстких адміністративних обмежувальних заходів на валютні операції. Ну а в попередній “розгойдування” курсу тоді звинуватили спекулюють на цьому банки.

    Далі курс долара ще деякий час намагався піднятися і крутився навколо позначки 23,50, але вже до кінця квітня повернувся до позначки близько 21, де і залишався до кінця жовтня. До речі, до цього моменту облікова ставка в два етапи була знижена до 22%, але на курс гривні це особливого впливу не зробило.

    В жовтні була проведена реструктуризація зовнішніх боргів України і фактично визнана її нездатність виконувати свої зобов’язання за зовнішніми боргами, що можна розцінювати як технічний дефолт. Саме так і розцінила цей факт Міжнародна асоціація свопів і деривативів ISDA. Трохи раніше одним з міжнародних рейтингових агентств кредитний рейтинг України був знижений до рівня “вибірковий дефолт”. Ці новини особливо не афішувалися, тому ажіотажного попиту на валюту не викликали. Тим не менш, з цього моменту курс гривні почав падати, нехай не різко, зате досить стабільно. До кінця року він зупинився на позначці 24,15 гривень за долар.

    Таким чином, за 2015 рік курс долара в Україні зріс приблизно на 48%. Можна констатувати, що девальвація гривні була сильною, але слабше, порівняно з 2014 роком, коли гривня впала більш, ніж на 100%.

    Прогноз курсу гривні – 2016.

    Тепер переходимо до прогнозу курсу гривні на 2016 рік. Що і яким чином може вплинути на курс гривні – 2016 – про це далі.

    Військові дії. В країні, на території якої відбувається військовий конфлікт, національна валюта ніколи не буде відчувати себе добре. Можете проаналізувати історію: як тільки в якійсь країні починалися військові дії, курс її валюти завжди падав, і завжди суттєво. Україна в цьому плані не може бути винятком: війна – це дуже сильний дестабілізуючий чинник для курсу гривні. Поки цей конфлікт не буде розв’язано, на серйозне зміцнення курсу гривні розраховувати не варто.

    Торговельний баланс. Обсяги експортних та імпортних операцій України за останній рік дуже істотно впали навіть у гривневому еквіваленті (якщо порахувати в доларовому – падіння буде в рази). Однак, що цікаво, за перше півріччя 2015 року зафіксовано позитивне сальдо торгового балансу – перевищення експорту над імпортом, що нехарактерно для України (виходить, що імпорт знизився сильніше, ніж експорт). Якби це стало тенденцією, це був би дуже непоганий фактор для підтримки курсу гривні, фактично означає, що в країну надходить більше іноземної валюти, ніж з неї йде. У цьому плані цікаво буде подивитися на річну статистику, коли вона вийде.

    Але навіть якщо за підсумками 2015 року сальдо торгового балансу виявиться позитивним, щодо того, що така тенденція триватиме і в 2016 році, є великі сумніви. Адже з цього року починає повноцінно діяти торгову угоду з ЄС, що, найімовірніше, викличе сильне зростання імпорту з європейських країн (товари можна буде завозити без мита). Чи зможуть українські експортери рівнозначно збільшити обсяги експорту? Особисто я сумніваюся.

    Істотне перевищення імпортних операцій за експортними, яке можна очікувати в 2016 році, буде створювати дефіцит іноземної валюти в країні і провокувати зростання її вартості.

    Макроекономічні показники. Скоро будуть опубліковані річні показники, що відображають стан економіки України, і вони будуть дуже нерайдужними, про що свідчать наявні квартальні та прогнозні дані. Так, планується, що в порівнянні з попереднім роком ВВП впаде на 11,5%, рівень інфляції становитиме близько 45%, рівень безробіття – близько 9%. Перші два показника продемонструють дуже сильну негативну динаміку в порівнянні з минулим роком, що знайде відображення і на курсі гривні (ці показники мають серйозний вплив на валютний курс в будь-якій країні світу).

    Політика Національного банку. Національний банк України, як показує практика, останнім часом стримує курс гривні більше адміністративними методами, а не ринковими. Так, наприклад, вже давно діють сильні обмеження на продаж валюти, видачі з валютних рахунків, норми щодо обов’язкового продажу валютної виручки підприємств і т. п. Швидше за все, всі ці заходи будуть діяти і протягом 2016 року, і це матиме стримуючий ефект на падіння курсу гривні.

    Позитивним моментом можна відзначити той факт, що НБУ вдалося трохи заповнити витрачені раніше золотовалютні резерви. Так, наприклад, в лютому вони становили 5,6 млрд. доларів, а зараз вже більше 13 млрд. Тобто, існує певний запас, який при необхідності можна буде використовувати на проведення валютних інтервенцій, проте, він все одно невеликий, і серйозних ефектів може не дати.

    Довіра населення до національної валюти. Цей фактор теж чинить серйозний вплив на валютний курс у країні, адже коли всі прагнуть перекласти свої фінанси в інвалюту, попит на неї просто зашкалює, незважаючи на введені обмеження на продаж і, природно, стимулює зростання її вартості. В Україні довіри до національної валюти вже практично немає взагалі – треба це визнати. І в 2016 році воно теж навряд чи з’явиться. Відповідно, цей фактор теж сприятиме подальшій девальвації гривні.

    Кредитні рейтинги. І в цей раз хочу окремо позначити такий фактор як кредитні рейтинги держави, розраховані міжнародними рейтинговими агентствами. На поточний момент кредитні рейтинги України знаходяться на вкрай низькому рівні: або на останній позначці, що відокремлює від дефолту, або вже вказують на окремі ознаки такого. Подальше їх зниження може означати суверенний дефолт, а це, м’яко кажучи, дуже серйозно. І якщо таке зниження буде – курс гривні може обрушитися досить сильно.

    Таким чином, короткий прогноз курсу гривні на 2016 рік такий: найімовірніше, гривня продовжить своє падіння, т. к. на це вказують практично всі фактори, що визначають її курс. У той же час, наскільки сильним він буде – сказати складно. Все-таки діють дуже жорсткі обмеження на валютні операції, які істотно стримують гривню від девальвації. І на місці Національного банку я б їх поки не скасовував.

    Ось такий у мене вийшов прогноз курсу гривні – 2016. У будь-якому випадку, потрібно стежити за подальшим розвитком подій і не приймати поспішних, емоційних рішень. Фінанси не терплять емоцій і втрати пильності – вони завжди обертається збитками.

    На цьому все. Завжди готовий вислухати ваші думки і питання з приводу прочитаного в коментарях або на форумі. Бажаю вам прийняття правильних рішень в області управління особистими фінансами. До нових зустрічей на сайті Гроші в борг! На закінчення пропоную вам висловити свою думку про курс долара в Україні на кінець 2016 року в коментарях до статті.