НБУ обіцяє відмивають гроші банкам “ліквідацію за прискореною процедурою”

1 балл2 балла3 балла4 балла5 баллов (Пока оценок нет)
Зміст статті

    В Україні вступив в дію закон, що дозволяє ліквідувати банки за відмивання грошей за прискореною процедурою в рамках заходів з протидії легалізації доходів, одержаних злочинним шляхом, повідомили в прес-службі Національного банку України. За інформацією НБУ, регулятор приймає і має намір надалі приймати послідовні заходи для зниження обсягів готівкових операцій банків і зростання частки безготівкових розрахунків, у тому числі шляхом застосування жорстких адміністративних заходів впливу до банків, які беруть на себе ризики використання послуг для легалізації кримінальних доходів. «З 6 лютого 2015 року набирає чинності Закон України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансування розповсюдження зброї масового знищення», яким, зокрема, внесені зміни в Закон про банки.

    У відповідності з цим законом систематичне порушення банком законодавства у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму, що створює загрозу інтересам вкладників чи інших кредиторів банку, є підставою для ліквідації банку», – йдеться в повідомленні НБУ. Раніше глава НБУ Валерія Гонтарєва, виступаючи на підсумковій прес-конференції 30 грудня, анонсувала майбутні зміни в законодавство, згідно з яким Нацбанк за відмивання грошей буде ліквідувати банки за прискореною процедурою, відбираючи у них ліцензії в рамках законодавства про протидію легалізації доходів, отриманих злочинним шляхом. Пізніше глава Національного банку України Валерія Гонтарєва на зустрічі з міністром фінансів Сполучених Штатів Америки Джейкоба Лью повідомила, що має намір очистити банківську систему України від «олігархічних» схем функціонування комерційних банків. "

    Ми плануємо створити умови, які зроблять неможливим повернення до цих схем", – цитуються в повідомленні слова Гонтарєвої. Глава НБУ наголосила, що і надалі буде дотримуватися курсу реформ, які в перспективі повинні створити сприятливий грунт для розвитку стійкої банківської системи України. За її словами, для завершення розпочатого процесу очищення банківської системи важлива імплементація пакету реформ в законодавче поле, зокрема, змін до законів України "Про Національний банк України", "Про банки і банківську діяльність", а також Цивільного і Кримінального кодексів України. Як повідомлялося, Національний банк продовжує очищення банківської системи від проблемних банків і розраховує завершити цей процес у 2015 році.

    В кінці січня перший заступник голови НБУ Олександр Писарук повідомив, що виведення банків за відмивання грошей проводиться за стандартною процедурою через визнання їх неплатоспроможними, оскільки ініційовані НБУ зміни в законодавство вступають у силу на початку лютого. За його словами, починаючи з 6-7 лютого, регулятор зможе ліквідувати такі банки в один етап, позбавляючи їх ліцензії. Національний банк у 2014 році визнав неплатоспроможними 33 банки, які Фонд гарантування вкладів ввів тимчасові адміністрації, в тому числі 7 банків під прикриттям банківського бізнесу проводили операції, які можуть бути пов’язані з відмиванням грошей. Зазначимо, що Національний банк України пояснює значний обсяг рефінансування банків навесні 2014 року плачевним станом банківської системи на той момент і розраховує повернути видані неплатоспроможним банкам кредити. Про це повідомив в кінці січня журналістам заступник директора Генерального департаменту банківського нагляду НБУ Костянтин Раєвський. «В березні, квітні і травні минулого року банківська система перебувала на межі колапсу. Тобто, якби Нацбанк припинив тоді рефінансування банків та стабілізаційне кредитування, система могла просто звалитися», – сказав Раєвський. За його словами, присутні в НБУ міжнародні радники рекомендували навіть більший обсяг рефінансування. «Була така фраза – «ви повинні кредитувати навіть під котів і собак», – додав Раєвський. Чиновник впевнений, що Національний банк зможе повернути видані кредити, включаючи неплатоспроможні банки. «Кожен кредит рефінансування та стабілізаційний кредит видається під відповідне забезпечення, яке в будь-якому випадку Національному банку ці кошти відшкодує, навіть якщо банк потрапив у тимчасову адміністрацію або ліквідацію. Те, що було видано у вигляді стабілізаційного кредиту, забезпечено відповідною заставою, та ліквідатор або тимчасовий адміністратор Національному банку ці гроші поверне», – пояснив він. На питання, чому кредити не повертаються на стадії тимчасової адміністрації, Раєвський відповів, що Фонд гарантування вкладів фізосіб в рамках законодавства протягом трьох-чотирьох місяців шукає потенційного інвестора для банку. «Якщо з’являється потенційний інвестор у банку, він його викуповує, і, відповідно, питання з поверненням рефінансування закриваються самі собою.

    Якщо ж фонд не знаходить інвестора і пускає банк ліквідацію, просить Національний банк відібрати ліцензію, то в такому випадку першочергове завдання ліквідатора – розрахуватися з фізичними особами до 200 тисяч (гривень) за рахунок фонду і повернути Національному банку за рахунок реалізації застави рефинанс», – зазначив заступник директора Генерального департаменту банківського нагляду. За його словами, НБУ може повернути свій кредит у ліквідованого банку позачергово. «Національний банк позачергово. За законом, кредити, забезпечені заставою, йдуть поза чергою. Також як і вкладники до 200 тисяч», – пояснив Раєвський. Нагадаємо, в 2014 році порівняно з 2013 роком НБУ збільшив обсяг рефінансування банків у 3 рази – до 222,3 млрд грн, що стало максимальною сумою після 169,5 млрд грн в кризовому 2008 році.

    В тому числі НБУ видав кредити рефінансування на строк більше 30 календарних днів на загальну суму 115,613 млрд грн 75 банкам. Серед одержувачів цих кредитів є 16 банків, які згодом були визнані неплатоспроможними, і в даний час в них здійснюється тимчасова адміністрація або ліквідація. По місяцях найбільший обсяг наданих НБУ кредитів припадає на лютий, березень і квітень 2014 року, коли банки отримали 18,204 млрд грн, 22,755 млрд грн і 17,170 млрд грн відповідно. Найбільш популярним забезпеченням за наданими кредитами є державні облігації України, під заставу яких банки отримали 61,559 млрд грн.

    admin

    Експерт з видачі грошей у борг