Нацбанк заборонив уповноваженим банкам купувати валюту за дорученням клієнтів

1 балл2 балла3 балла4 балла5 баллов (Пока оценок нет)
Зміст статті

Національний банк України своєю постановою ввів тимчасовий – терміном до 27 лютого – заборона уповноваженим банкам купувати валюту за дорученням клієнтів, у тому числі за раніше поданими заявками, йдеться в постанові Нацбанку, опублікованому на сайті регулятора. "Уповноважені банки не мають права здійснювати купівлю іноземної валюти за дорученням клієнтів (у тому числі із заяв, які були подані до набрання чинності цієї постанови) аж до 27 лютого включно", – йдеться в постанові. Також в постанові визначено граничний розмір щоденної покупки валюти банками за власними операціями. "Уповноважені банки мають право здійснювати власні операції з купівлі безготівкової іноземної валюти за гривні в межах установлених лімітів відкритої валютної позиції в сумі, що не перевищує 0,5 відсотка від розміру регулятивного капіталу банку (в еквіваленті за офіційним курсом гривні до іноземних валют, установленим Національним банком України), протягом одного робочого дня", – йдеться в постанові. Постанова вступає в силу з сьогоднішнього дня, 25 лютого.

Контроль за виконанням закріплений за головою НБУ.   Раніше Нацбанк ввів ряд обмежень щодо виконання імпортних контрактів. Про це 23 лютого на прес-конференції повідомила глава регулятора Валерія Гонтарєва, передає РБК-Україна. "Нами прийнято рішення, і правління Нацбанку прийняло постанову, якою запроваджуються обмеження. Ці обмеження стосуються збільшення контролю над імпортними операціями. Мова йде про передоплату. Вводиться обмеження, що будь-яка передоплата, яка перевищує 50 тис. доларів, не тільки купівля валюти, але і будь-яка передоплата, буде перевірятися НБУ на предмет законності та правильності операції. Ми не робимо ніякого критичного імпорту", – заявила Гонтарєва. Вона також зазначила, що за результатами аналізу ситуації валютного ринку НБУ прийшов до висновку, що тиск на нацвалюту виявляється в основному з боку імпорту, а не з боку населення. "Починаючи від сум до 500 тис. доларів, будь-яка передоплата, яка буде зроблено, буде здійснено лише на підставі відкриття імпортного акредитива.

І цей акредитив повинен бути підтверджений закордонним банком інвестиційного класу. Тобто будь-яка купівля валюти або оплата буде здійснюватися лише при відкритті акредитива. Тобто банк має можливість відкривати акредитиви на будь-яку суму понад 50 тис. доларів, тоді НБУ не буде перевіряти ці контракти", – додала Гонтарєва. При цьому глава НБУ підкреслила, що прийняті центробанком рішення про обмеження набирають чинності з 24 лютого і не торкнуться фізичних осіб. Зазначимо, також Гонтарєва повідомила, що регулятор заборонив банкам видавати кредити для купівлі валюти.     Посилення валютної дисципліни з боку юридичних осіб буде сприяти зміцненню гривні, наголошується в повідомленні на сторінці Національного банку України (НБУ) в мережі Facebook щодо нових адміністративних обмежень. "Посилення валютної дисципліни з боку суб’єктів господарювання сприятиме зміцненню гривні і створить передумови для надходження в Україну міжнародної фінансової допомоги… Введені адміністративні заходи стосуються виключно імпортерів", – підкреслюється в повідомленні. "

Ситуація, що склалася сьогодні на грошово-кредитному ринку, зокрема на валютному його сегменті, свідчить про наявність значного дисбалансу. Незважаючи на відсутність фундаментальних причин для ослаблення курсу гривні, панічні настрої на ринку почали переважати", – констатували в НБУ. У Нацбанку нагадали, що з 24 лютого вводиться заборона на здійснення банками купівлі валюти за дорученням клієнтів, якщо для цього використовуються залучені клієнтами кредитні кошти. Крім того, для здійснення банком авансових платежів за імпортним контрактом клієнта, загальна вартість якого перевищує 50 тис. дол. (в еквіваленті), буде потрібно наявність підтвердження (дозвіл) НБУ. НБУ також вирішив, що операції банків зі здійснення платежів за імпортними контрактами клієнтів, загальна вартість яких перевищує 500 тис. дол., повинні здійснюватися виключно з використанням акредитивної форми розрахунків. При цьому акредитив повинен бути підтверджений банком, який має рейтинг не нижче інвестиційного класу. Згідно з повідомленням Нацбанку, істотні перекоси виникають з боку бізнесу, зокрема імпортерів та експортерів, які несумлінно дотримуються вимоги законодавства і використовують імпортні контракти на умовах передоплати для виведення капіталу, що, в свою чергу, створює тиск на валютний ринок. "Мета заходів – посилити контроль за здійсненням імпортерами валютних операцій за зовнішньоекономічними контрактами із застосуванням авансових платежів (попередньої оплати)… Зазначені обмеження стосуються операцій банків з купівлі та перерахування іноземної валюти як за операціями клієнтів, так і за власними операціями банків", – підкреслюється в повідомленні. У НБУ вважають, що вжиті заходи дозволять запобігати непродуктивну витік капіталу за межі України та сприятимуть стабілізації внутрішнього валютного ринку.

 • Игорь

  В принципе, все перечисленные в статье действия действительно дают возможность пользоваться средствами банка какое-то время безвозмездно. Конечно, небольшое неудобство, что пользоваться можно только безналичными деньгами, хотя очень часто возникает нехватка именно наличных средств. Ну и размеры кредитного лимита банки не очень спешат увеличивать даже для клиентов с безупречной репутацией. Ну а предложенными методами полностью согласен ми буду ими пользоваться.

 • Марина Фоворская

  Схемы эти действительно работают. Но расскажу как мне совершенно случайно удалось взять “кредит” с минусовым процентом. Решила купить шубу. Очень понравилась, стоила 120000 руб., весьма приемлемо, но деньги мне должны были прийти где-то через неделю. Шуба бы меня не дождалась. Предложили оформить мне беспроцентную рассрочку. Согласилась. Только платеж надо было в банк относить. Когда через неделю понесла им всю сумму, то они мне за досрочное погашение якобы рассрочки не стали брать необходимые проценты (если платить полгода). И заплатила в общей сложности около 116 тысяч. Так что все рассрочки без процентов у нас есть кредиты, заложенные в цену.

 • Валерия

  Обе схемы, действительно, рабочие, вот только платежная дисциплина обычно не свойственна людям, которым приходится брать кредиты. Она свойственна тем, кто умеет делать деньги, а не только работать на дядю или сидеть у кого-то на шее. В моей семье получилось, что муж взял денежный кредит в банке, в котором получал зарплату, чтобы при помощи этих денег вывести во льготные периоды все наши карты. В итоге занял эти деньги на неделю другу. Теперь мало того, что долги по всем картам, так еще и кредит весит. Так что никому не советую одалживать кредитные средства. Даже друзьям.

 • Polik

  Доброго времени суток уважаемые!

  Как опытный человек в сфере кредитов могу сказать одно, что данный способ получения денежных средств является банальным долгом, который нужно гасить с процентами или без них. Так что задумайтесь в первую очередь о том максимуме который вы сможете отрывать от заработка на погашение взятого кредита. Потому как взятые на себя обязательства превышают возможные доходы – это дефолт.

  Удачи!

 • Анна

  Как по мне то выгодно брать такой кредит. Если взять что льготный период 55 дней и взять допустим как я 2000 грн. То с одной заработной платы положить 1000 и со второй 1000, И получится сколько взяли, столько и вернули.
  Бывают же все таки ситуации когда деньги нужны срочно, здесь и сейчас.
  Конечно льготного периода не встречала, а вот 55 дней – лично сталкивалась.