Долар чи гривня?

1 балл2 балла3 балла4 балла5 баллов (1 оценок, среднее: 5,00 из 5)
Зміст статті

Сьогодні вирішив знову написати статтю на “валютну” на тему: долар чи гривня? На що орієнтуватися, в чому зберігати свої заощадження, чи варто купувати/продавати долари і коли – про все це і піде мова в статті. Я буду розглядати різні варіанти і стратегії, а ви можете вибирати ту, яка більшою мірою відповідає вашим власним поглядам і перевагам.
Отже, долар чи гривня? Чому довіряти, у що вкладати? Це одна з найбільш популярних і обговорюваних фінансових тим в рунеті, в т. ч. і на сайті Гроші в борг. Кожна стаття з прогнозом курсу долара до гривні або близької тематики завжди викликає багато питань і активно обговорюється, аж до серйозних баталій. Наприклад, Прогноз курсу гривні на 2017 рік. Багато тем на форумі, запитання читачів, які звертаються за безкоштовної фінансової консультацією теж так чи інакше пов’язані з вибором: долар чи гривня, коли купувати/продавати, в чому зберігати і т. д.

Останнім часом, наприклад, багато пишуть, що купили долари, коли їх курс був вищий, а тепер курс нижче, запитують, що робити, щоб не втратити вкладення. На цю тему теж вже була окрема стаття: Що робити з доларом, купленим за високим курсом? Просто кажучи, більшість людей, які купують/продають долари або іншу валюту з метою збереження своїх заощаджень, діють радше емоційно, миттєво, не маючи якої-небудь стратегії з цього приводу. Відповідно, якщо потім курс починає рухатися не в бажаному напрямку – починаються стреси, нові емоційні рішення як наслідок – фінансові збитки, часто – чималі.

Тому головна думка, яку я хочу вам сьогодні донести, така:

Вибирати, що краще: долар чи гривня в конкретний момент потрібно, виходячи зі своєї глобальної валютної стратегії (назвемо її так). Тобто, ви повинні стратегічно розуміти, для чого ви взагалі робите якісь валютообмінні операції, яку мету переслідуєте. Ось тоді у вас буде набагато менше всіляких проблем з валютою.

Що це можуть бути за стратегії? Я хочу виділити три основних:

 1. Гривнева.
 2. Доларова.
 3. Спекулятивна

 

Давайте розглянемо їх більш докладно.

Гривнева стратегія. Головна валюта – гривня, ви зберігаєте фінанси, вважаєте свій бюджет, заощадження, капітал у гривні. При цьому долар можете використовувати частково як довгострокове вкладення коштів, довгострокову інвестицію, диверсифікацію свого “валютного портфеля” (при цьому, з огляду на доларовий залишок все одно в гривневому еквіваленті). Ваша мета – щоб у вас було якомога більше грошових коштів у гривневому еквіваленті.

При виборі долар чи гривня доцільно керуватися гривневої стратегією, якщо:

 • Ви вірите в гривню і не вірите в долар;
 • Ви витрачаєте все або практично все, що заробляєте;
 • У вас немає великих заощаджень і капіталу;
 • У вас немає стратегічних фінансових цілей (наприклад, купівля нерухомості тощо);
 • Ви віддаєте перевагу вкладати кошти у гривневі інструменти (наприклад, гривневі вклади в банках);
 • Ви не розбираєтеся в курсах валют, не знаєте, від чого вони залежать і як формуються.

Доларова стратегія. Головна валюта – долар, ви вважаєте свої заощадження і капітал у доларах. Гривню використовуєте лише для оплати поточних витрат, усі інші вільні суми переводите в долар (або ж заробляєте в доларах). Купувати, “заготовляти” долари в цьому випадку доцільно, звичайно ж, на відкатах курсу долара вниз. Якщо вам необхідно сплатити якусь велику покупку в гривні – обмінюєте долари на цю мету, бажано – дочекавшись його зростання. Сукупний залишок своїх фінансів ви вважаєте в доларах, і для вас важливо, щоб у вас було якомога більше коштів у доларовому еквіваленті.

Вибираючи, долар чи гривня, є сенс віддати переваги доларової стратегії, якщо:

 • Ви не вірите в гривню, а вірите в долар;
 • У вас досить високий дохід, після оплати поточних витрат залишаються вільні кошти;
 • Ви заробляєте в доларах;
 • У вас є стратегічні фінансові цілі, для реалізації яких потрібно накопичити солідну суму;
 • Ви віддаєте перевагу вкладати кошти у доларові інструменти (доларові облігації, зарубіжні цінні папери, ПАММ-рахунки, інвестиції в інтернеті тощо);
 • Ви не ризикова людина і не хочете “грати” на спекуляціях.

Спекулятивна стратегія. У вас є певна сума вільних коштів, і ви хочете постійно маніпулювати їй, купуючи-продаючи долари з метою спекулятивного заробітку, збільшуючи тим самим свій капітал. При таких коливаннях курсу долар/гривня, як ми спостерігаємо в останні роки, на валютних спекуляціях можна заробляти дуже добре, оперуючи навіть не дуже великими сумами. При цьому сукупний залишок своїх фінансів ви все одно вважаєте в якійсь одній з валют: або долар, або гривня, виходячи з ваших уподобань.

Спекулятивна стратегія підійде в наступних ситуаціях:

 • Ви ризикова людина, і ви тверезо усвідомлюєте всі ризики цієї стратегії;
 • Ви непогано розбираєтеся в фінансових ринках, розумієте, від чого залежить валютний курс, вмієте з високою точністю прогнозувати його;
 • Ви хочете мати додатковий (або навіть основний) джерело заробітку;
 • Вам за великим рахунком все одно, гривня або долар, ваші гроші там, де можна заробити;
 • Ви хочете швидше накопичити необхідну суму, усвідомлюючи, що швидше – значить небезпечніше;
 • Ви готові постійно відстежувати і аналізувати котирування для отримання максимального прибутку.

Перші дві валютних стратегії підійдуть для людей з більш консервативними принципами управління особистими фінансами, остання – для більш ризикових людей, до того ж, підкреслюю, знаються на валютному ринку.

Ось приблизно так, на мій погляд, потрібно приймати рішення щодо зберігання коштів в доларах чи гривнях. Тобто, спочатку визначитися зі стратегією, і не змінювати її без вагомих підстав.

Якщо ви вибрали гривневу стратегію і при цьому почнете переживати, коли курс долара буде зростати – у вас є всі шанси не витримати і купити долари на піку курсу, а отже – суттєво втратити, коли курс скоригується тому.

Якщо ви вибрали доларову стратегію і будете переживати, що курс долара сильно впав – відповідно, навпаки, можете на емоціях продати свої доларові накопичення дешево і втратити, адже далі курс зросте.

Якщо ви – прихильник спекулятивної стратегії, і ринок пішов проти вас” – що поробиш, ви самі взяли на себе ці ризики, постійно спекулювати з прибутком нереально, коли-то обов’язково будуть і збитки, головне, щоб в цілому ця діяльність приносила вам прибуток. Ну а якщо не приносить в цілому – значить, це просто не ваша, і вам потрібно міняти стратегію.

Ну а найголовніше, ось що: всі три стратегії можуть бути вірними одночасно! Але лише для того людини, який чітко дотримується своєї стратегії, а не “стрибає” з однієї на іншу.

Ось така у мене думка про те, що обирати: долар чи гривня. Як завжди, буду радий почути ваші думки і обговорення в коментарях.