Дія антикризових заходів НБУ продовжено до вересня

1 балл2 балла3 балла4 балла5 баллов (Пока оценок нет)
Зміст статті

    Кожні три місяці Національний банк України затверджує нову постанову з антикризовими заходами. Мета документа – врегулювання ситуації на грошово-кредитному ринку, зокрема його валютного сегмента. З 4 червня 2015 набула чинності нова постанова від 3 червня 2015 № 354 «Про Врегулювання ситуации на грошово-кредитному та валютному ринках України» (далі – Постанова № 354), яке буде діяти до 3 вересня 2015 року.

    Постанова № 354 прийшло на зміну постановою Національного банку України від 03.03.2015 № 160 «Про Врегулювання ситуации на грошово-кредитному та валютному ринках України» і повністю зберігає антикризові заходи, прийняті раніше, за винятком деяких моментів.

    Курс на лібералізацію

    3 червня 2015 під час інформаційного дня для представників ЗМІ заступник Голови Нацбанку Олег Чурій повідомив про початок зняття обмежень на грошово-кредитному ринку. Цей крок регулятора – перший етап програми лібералізації грошово-кредитного та валютного ринків.

    Що змінилося →

    Збільшено до 300 000 гривень ліміт видачі готівки в національній валюті через каси та банкомати на добу на одного клієнта. Раніше ліміт складав 150 000 гривень.

    Банкам заборонено купувати іноземну валюту за дорученням клієнтів-резидентів (крім фізичних осіб), які мають на рахунках у банках кошти в іноземній валюті. Такі клієнти повинні виконувати зобов’язання в іноземній валюті за рахунок власних коштів. Заборона поширюється, якщо сума власних клієнта дорівнює або перевищує 25 000 доларів США. Раніше такий ліміт становив 10 000 доларів США.

    В іншому Постанова № 354 зберігає існуючі обмеження. З повним текстом документу можна ознайомитися, перейшовши за посиланням.

    Детальніше зупинимося на моментах, які стосуються звичайних громадян.

    Обмеження для операцій фізичних осіб

    1. Банкам дозволено продавати громадянам готівкову іноземну валюту або банківські метали одній особі в один робочий день в сумі, що не перевищує в еквіваленті 3 000 гривень в межах однієї банківської установи.

    Обмеження не поширюється, якщо громадянин купує іноземну валюту для погашення зобов’язань за кредитним договором. Детальніше про порядок придбання валюти для погашення кредитів можна почитати тут.

    2. Перекази іноземної валюти за поточними неторговельними операціями можуть здійснюватися:

    на суму до 15 000 гривень в один робочий день без підтверджуючих документів. Переклад може відправлятися з поточного рахунку або без відкриття рахунку за допомогою систем миттєвих переказів.
    на суму, що перевищує 15 000 гривень виключно на підставі підтвердних документів, але не більше 150 000 гривень на місяць.

    Цілого ряду випадків обмеження не торкнулися. Наводимо витяг з Постанови № 354:

    Зазначені в абзаці Третьому цього підпункту вимоги относительно обмеження суми переказу НЕ пошірюються на:

    оплату витрат на лікування в медичний закладах Іншої держави, а такоже на оплату витрат на транспортування Хворов;
    оплату витрат, пов’язаних зі смертю громадян за кордоном (транспортні витрати та витрати на поховання);
    перекази, что здійснюються на підставі віроків, РІШЕНЬ, ухвал и постанов судів, що слідчіх та других правоохороних ОРГАНІВ;
    оплату витрат на навчання Виключно для оплати Навчальний процес;
    перекази коштів, отриманий як оплата праці нерезидентами в Україні, пенсії, аліменти;
    оплату витрат іноземним суден, слідчім, нотаріальнім та іншім повноважнім органам (у тому чіслі сплата податків, зборів, других обов’язкових платежів);
    перекази, что здійснюються громадянами в разі віїзду за кордон на постійне місце проживання;

    3. Банкам заборонено випускати ощадні (депозитні) сертифікати на пред’явника. Іменні сертифікати, номіновані в національній або іноземній валюті, дозволено випускати з терміном обігу не менше півроку.

    Раніше випущені ощадні (депозитні) сертифікати на пред’явника погашаються безготівковим шляхом. Банк перераховує суму на рахунок власника сертифіката або пред’явника. Тобто, дотримати анонімність не вийде.

    Погашення іменних сертифікатів з терміном обігу не менше півроку здійснюється банками без обмеження сум, але тільки після настання строку, зазначеного в сертифікаті.

    Детальніше про операції з іменними сертифікатами писалося в пості «Переваги та недоліки ощадних (депозитних) сертифікатів».

    4. Дострокове зняття вкладу в іноземній валюті можливо тільки в гривні за курсом купівлі валюти на день зняття.
    5. Зняття готівки в іноземній валюті або банківських металах з поточних і депозитних рахунків через каси або банкомати обмежена сумою 15 000 гривень на одного клієнта за офіційним курсом. Вимога поширюється на видачу готівки, як в Україні, так і за її межами, не залежно від кількості рахунків в одному банку.
    6. Видача готівкових коштів в межах України з використанням банківської картки, емітованої як українськими, так і іноземними банками, проводиться виключно у гривні.

    admin

    Експерт з видачі грошей у борг