Чому не дають кредит? Основні причини відмови

1 балл2 балла3 балла4 балла5 баллов (Пока оценок нет)
Зміст статті

Ми вже розповідали чому у людей немає грошей і про можливі альтернативи кредиту, але все одно кожен, хто подає заявку на отримання кредиту, розраховує на позитивне рішення банку – кредитора. У разі відмови для деяких відбулися позичальників подібний підсумок стає повною несподіванкою, але для когось- цілком передбачуваним. Які причини гарантованого відмови і що робити в цьому випадку, щоб отримати банківський позику? Обговоримо у статті.

Що впливає на видачу кредиту?

Для початку розглянемо, які параметри в принципі важливі для банку на етапі розгляду кредиту. При аналізі платоспроможності клієнта в узагальненому вигляді банківська організація перевіряє наступні фактори:

  1. Звіряє достовірність наданих документів,
  2. Аналізує сімейний стан, трудову діяльність клієнта,
  3. Аналізує кількість діючих і закритих зобов’язань в інших банках, оцінює своєчасність оплати кредитів.

Що може стати причиною відмови?

Людина надав невірні дані.

При оформленні заяви на отримання кредиту кожен позичальник зобов’язаний надати персональні дані: пред’явити копії та оригінали паспорта та заповнити анкету, а деяких випадках – також зібрати документи про сімейний стан і доходи. На етапі аналізу заявки банк не тільки звіряє дані анкети і копіях документів, але і перевіряє коректність інформації – правильно вказаний контактний телефон, місце трудової діяльності і т. д.

Якщо раптом з’ясується, що надані дані завідомо невірні (позичальник надав документи або вказав в анкеті місце роботи, якого фактично немає, спотворив місце прописки або мешкання, написав номер постійно вимкненого мобільного телефону), то з високою ймовірністю, банк розцінить заявку на кредит як спробу шахрайства і відмовить у видачі.

Втім, ніхто не застрахований від помилки і клієнт може помилитися (квапився, його відволікли тощо) В цьому випадку довести свою благонадійність досить важко, тому рекомендується ретельно і акуратно заповнювати анкету в момент її заповнення, щоб отримати схвалення за кредитом. Для цього потрібно максимально повно і достовірно вказувати свої персональні дані.

Людина має багато кредитів, але забув вказати в анкеті

У кожного є знайомі з непогашеними кредитами, причому в одних позичальників – це короткострокові споживчі кредити на придбання побутової техніки та меблів, а інших – багатомільйонні борги на купівлю нерухомості, які забирають левову частку сімейних доходів.

І якщо в останньому випадку «забути» про борг досить важко, то дрібні споживчі кредити часом настільки непомітні, що фізична особа навіть не пам’ятає банк, де був оформлений кредит (особливо у випадках покупки меблів або техніки, так як відділення банку позичальник не відвідує, а оформляє позику в точці продажу). Звертаючись за отриманням споживчого кредиту, клієнт часто навіть не згадує про такому незначному для нього нюанс.

Або ось приклад: позичальникові поштою надіслали кредитну картку, він її дістав і поклав у дальній кут за непотрібністю (або взагалі викинув), а банк без письмового підтвердження адресата відкрив договір і щомісячну нараховує комісію за обслуговування. Якщо такий «подарунок» довго тримати, то незабаром виникне прострочена заборгованість. Людина може і не знати, що є такий кредит, і природно не вкаже в анкеті.

У банку подібні ситуації сприймаються негативно: вважається, що фізична особа приховує свої щомісячні витрати в спробі отримати більшу суму кредиту (деякі так і роблять, але спроби, як правило, марні). Особливо високий ризик відмови, якщо таких кредитів кілька. Як поступати в цій ситуації?

Якщо ви не впевнені у відсутності діючих зобов’язань, заздалегідь виконайте запит Бюро кредитних історій. В отриманому документі ви побачите всю свою кредитну історію із зазначенням кредиторів, строків і сум позик і пр. Якщо якісь зобов’язання мають статус діючих, зверніться в банк за уточненням, цілком можливо, що кредит закритий, а дані не оновлені в БКІ. В цьому випадку достатньо отримати довідку з банку про закриття кредиту.

Людина — банкрут

В кінці 2014 року в Україні був прийнятий закон про банкрутство фізичних осіб. Відповідно до законопроекту, кожен житель країни може визнати себе банкрутом у разі своєї фінансової неспроможності і наявність діючих кредитів.

Отримати нову позику, якщо людина банкрут, досить складно – банку безглуздо видавати в борг гроші людині, яка не здатна розрахуватися за своїми старими зобов’язаннями. Спробувати отримати кредит можна лише через кілька років, коли закінчиться термін позовної давності, але гарантії в цьому випадку немає.

Чоловік раніше судимий або родичі судимі

Наявність судимості у позичальника або його найближчого родича – вагомий привід для відмови у видачі кредиту. Якщо було скоєно тяжкий злочин або чоловік нещодавно вийшов із в’язниці, то розраховувати на отримання кредиту навіть не варто.

Інша справа, якщо, приміром, людина в молодості зробив якусь «дурість», в результаті якої отримав умовний термін — тоді з’являється шанс у позитивному схвалення заявки. Банк може підстрахуватися і запросити порука або додаткову заставу, але все ж видати кредит людині з судимістю.

Людина в списку терористів

В умовах напруженої політичної обстановки банки відмовляють у видачі кредиту терористам (банк не видасть кредит для фінансування тероризму, – це незаконно). Ймовірність отримати кредит в цій ситуації дорівнює нулю.

Людина в чорному списку банку

Якщо ви звертаєтеся в кілька банків і скрізь отримуєте відмови, то цілком можливо, що ви потрапили в так званий «чорний список». Інформацію про те, так це чи ні, перевірити неможливо, так як персональна інформація про позичальників захищена законом. Перевірити її можна, тільки направивши запит в БКІ. У деяких банках свої, інші критерії внесення позичальників в чорний список: наприклад, є тривала заборгованість по комунальних платежах, не виплачуються аліменти та ін.

Але ви напевно знаходитесь у чорному списку банку, якщо:

  • в службі судових приставів ведеться виконавче провадження щодо вас
  • на вас подано позов про стягнення заборгованості
  • якщо борг за кредитом переданий колекторам