Антикризове управління особистими фінансами

1 балл2 балла3 балла4 балла5 баллов (Пока оценок нет)
Зміст статті

    Сьогодні я хотів би поговорити про антикризове управління особистими фінансами, тобто, про те, як управляти своїм бюджетом у період нестабільної економічної ситуації в країні і світі або, як у нас прийнято говорити, фінансова криза.

    В останні роки часті витки кризових явищ та економічний спад ми можемо спостерігати не лише в країнах пострадянського простору, а й у провідних капіталістичних країнах світу. Таким чином, ця публікація зараз особливо актуальна.

    Отже, що потрібно і чого не можна робити в сфері управління особистими фінансами в період фінансової кризи.

    Правило 1. Збільште резерви. Якщо економічна ситуація в країні нестабільна – рекомендую якомога швидше збільшити резерви особистого бюджету. Справа в тому, що, як ви розумієте, в такі періоди різко зростає ймовірність втратити доходи (наприклад, позбутися роботи або навіть частини зарплати), тому свою фінансову “подушку безпеки” необхідно зміцнити. Наприклад, якщо раніше резервний фонд у вас становив 6 середньомісячних доходів, збільште його розмір у два рази до середньорічного доходу. Коли фінансова криза буде пережили, резерви можна буде скоротити до початкового рівня.

    Правило 2. Розрахуйтеся з боргами та кредитами. Постарайтеся зробити це якомога швидше, адже чим далі буде просуватися криза, тим складніше буде знайти кошти для погашення боргів та кредитних платежів. Якщо економічна ситуація в країні починає погіршуватися, а ви маєте непогашені кредити – постарайтеся погасити якомога більшу частину основного боргу наперед.

    Якщо ж ви вже втратили джерело доходу і відчуваєте, що нічим платити кредит – до моменту настання строку платежу і освіти прострочення зверніться в банк із заявою про реструктуризацію боргу, наприклад, попросіть надати кредитні канікули, аргументувавши це втратою заробітку.

    У період фінансової кризи брати нові кредити категорично не можна! Яку б нестачу грошей ви не відчували! Тому що з кредитом ця нестача стане ще більше!

    Правило 3. Скоротіть формування заощаджень. У тому випадку, якщо у вас є борги або недостатньо резервів, у період економічної нестабільності краще в першу чергу спрямовувати кошти в ці грошові активи, а створення заощаджень та фінансові цілі, для яких вони створюються, трохи відкласти.

    Правило 4. Скоротіть поточні витрати. У період фінансової кризи доведеться переключитися на режим посиленої економії особистих фінансів. Ще раз проаналізуйте всі витрати особистого або сімейного бюджету, виберіть з них ті статті, які можна повністю виключити або скоротити.

    Правило 5. Виведіть капітал з усіх ризикових проектів. Особливо, якщо у вас ще мало навичок інвестування та управління фінансами в нестабільних економічних умовах. Слід враховувати, що рівень ризику по багатьом фінансовим інструментам (таким, наприклад, як інвестиції в бізнес, інвестиції в цінні папери) в період фінансової кризи може різко підвищуватися. Тому я раджу максимально скоротити частку таких активів в своєму інвестиційному портфелі.

    Правило 6. Вкладіть капітал у найбільш надійні активи. Нехай навіть низькодохідні, але обов’язково надійні. У першу чергу до таких активів можна віднести дорогоцінні метали, але не знеособлені металеві рахунки, а фізичні злитки. Справа в тому, що в такі моменти в країні можуть прийняти різні антикризові закони, за якими, наприклад, дозволять переводити знеособлені металеві рахунки не металами, а національною валютою, або обкладуть їх податками, так і банки можуть відчувати труднощі з видачею вкладів.

    Тим не менш, банківські вклади також можна розглядати як відносно надійний фінансовий інструмент для “перечікування” фінансової кризи, однак при цьому слід максимально відповідально поставитися до вибору надійного банку для розміщення депозиту.

    Якщо є серйозні передумови для падіння курсу національної валюти – переведіть капітал в перспективну іноземну валюту. Тільки при цьому не тримайте її “до переможного кінця”, а продайте на піку зростання курсу. Адже коли ситуація почне налагоджуватися, курс національної валюти почне зміцнюватися і може повністю або майже повністю відновити втрачені позиції.

    А от нерухомість не в кожному випадку можна вважати надійним активом. Справа в тому, що в кризові періоди ціна на неї може падати і навіть дуже суттєво. У першу чергу це стосується найдорожчої нерухомості (у столицях, великих містах, центрах тощо). Тому до нерухомості як інструменту для інвестування в період кризи я б радив ставитися дуже обережно.

    Правило 7. Постарайтеся заробити на кризі. В будь фінансова криза гроші не зникають в нікуди: якщо вони від когось йдуть – значить, у когось, навпаки, з’являються. Тому треба використовувати цю зручну можливість для заробітку і поповнити ряди тих, хто заробляє на кризі. Я думаю, що тема “Як заробити в кризу?” варта окремої публікації, тому більш докладно я розберу її в одній з наступних статей. Але один спосіб заробітку я вам вже назвав у попередньому правилі – це валютні спекуляції.

    Правило 8. Складіть антикризовий фінансовий план. Звичайно, із цього правила, мабуть, треба було починати, але я спеціально залишив її на кінець, оскільки останнє більше запам’ятовується, ніж перше. Будь-які ваші антикризові дії будуть мати набагато більший ефект, якщо вони будуть чітко сплановані. Тому, розробіть особистий фінансовий план на період кризи, в якому скоординуйте свої подальші дії по управлінню особистими фінансами.

    Я коротко виклав основні моменти, які має включати антикризове управління особистими фінансами. На закінчення хочу ще раз звернути увагу на те, що фінансова криза, період економічної нестабільності завжди вимагає комплексного, посиленого підходу до управління фінансами.
    Тільки відсутність паніки й продумане, прораховане ставлення до особистих фінансів допоможе вам утримати свій фінансовий стан на належному рівні, а може бути навіть і заробити на кризі.

    Бажаю усім, щоб у ваш особистий бюджет фінансова криза приходив якомога рідше. До нових зустрічей на гроші в борг